Tantuni Nedir

5

Güzel ülkemiz birçok çeşitliliğe sahiptir. Bu çeşitliliğin en çok görüldüğü alanlardan biri de mutfak kültürümüzdür. Farklı lezzetler, yöreden yöreye değişen enfes damak tatları bu çeşitliliğin güzel örneklerindendir. Bunlardan biri de yerli fast food olarak adlandırılan Tantunidir.

Tantuni Mersin yöresine ait bir dürüm çeşididir. Genel kanıya göre Türkmenlerden geldiği bilinmektedir. Eski bir inanışa göre tantuni fakir yemeğiydi. Ucuz olması için bolca akciğer ile karıştırılarak et ve yağdan yapılırdı. Günümüzde tüketilen tantuni ise iki çeşit olarak yapılır. Sadece et içeren dürüme biftek, tavuk eti içeren dürüme ise tavuk tantuni denmektedir. Eğer, tantuni salonunda tantuni yiyeceksiniz size tavuk mu olsun; et mi olsun diye sorulacaktır. O zaman bu fark anlam kazanacaktır. Ayrıca son dönemde yoğurtlu tantuni de servis edilmektedir.

Mersin’de doğan ama yavaş yavaş tüm Türkiye’ye yayılan tantuni özel bir saç üzerinde kendine has yapım şekliyle lezzet alan ve Türkmen ya da Arap yemeği olarak bilinse de Mersin’e has dürüm çeşidi ile Mersin’in yerel lezzetleri arasındadır.

6Hazırlama aşaması ise; ustanın hüneriyle kesilen küçük küçük doğranmış etler haşlanır. Sac kızdırılır ve yağ ile toz biber eklenir. Önceden haşlanmış et bu yağda çevrilerek pişirme sırasında saca su eklenir. Bu işlem şunun içindir; hem sacın sıcaklığını kontrol etmektir hem de oluşacak buhar ile tantuni ekmeği yumuşatılır. Daha sonra pişen et domates, baharat ve piyaz ile dürüm ya da ekmek arasına konulur ve servis edilir. Servis edilirken limon ve acı biber turşusu olmazsa olmazlardandır.

Tantuni hızlı tüketildiğinden dolayı yabancı kültürlerdeki fast food’u andırır. Gençler arasında daha çok yaygındır ve tabak servisi de olmakla beraber genel olarak elle yenen bir yiyecektir. Tavuk olanı et tantuniye göre ucuzdur ve ucuz olması da bu kadar çok tüketilmesine neden olmaktadır. Halkımızın tükettiği tavuk eti ve kırmızı et miktarlarını da göz önünde bulundurursak tavuk tantuni tam ülkemize göre bir yiyecek. Hem lezzetli hem de tüketmesi çok kolay. Yakın bir zaman içinde daha da yaygınlaşacak olan bu eşsiz lezzeti hala tatmadıysanız bir an önce tatmalısınız.